Wawrzynek wilczełyko - mała a zabójcza roślina

Świat wokół nas pełen jest niespodzianek. Czasami piękne kwiaty okazują się być trucizną, zaś brzydkie strąki pysznym warzywem. Nie inaczej jest także w przypadku wawrzynka wilczełyko. Co to jest za roślinka i czy jest trująca?

Wawrzynek wilczełyko - charakterystyka

Zacznijmy jednak od tego, co to w ogóle jest - drzewo, krzew a może kwiat? Otóż jest to wawrzynek wilczełyko krzew. Zazwyczaj rośnie on mniej więcej do 1,5 metra wysokości, czasami osiągając 2 m. Kora jest dość ciemna i pomarszczona - nie jest zatem tak estetyczna jak brzozy czy topoli albo buka. Jednak tym, co wyróżnia wawrzynka są jego piękne delikatne, różowobiałe kwiaty oraz latem soczyste, czerwone owoce. Szczególnie te owoce przyciągają wzrok, co niestety może skończyć się tragedią. Dlaczego?

Wawrzynek wilczełyko - silna trucizna

Otóż należy pamiętać, że owoce wawrzynka są silnie trujące. Dla dorosłego człowieka dawką śmiertelną może być zjedzenie 10 - 12 owoców, jednak osoby szczupłe, wychudzone, starsze itd.mogą zatruć się nawet mniejszą ilością tych sodko - cierpkich jagód. Należy jeszcze dodać że dla dzieci śmiertelne może okazać się już zjedzenie 1 - owoców. Jak zaś objawia się takie zatrucie wawrzynkiem? Na początek pojawiają się trudności w mówieniu, przełykaniu, chrypka, ślinotok i pieczenie. Potem dochodzą wymioty, krwiste biegunki, splątanie, skurcze. Na koniec dochodzi do zatrzymania akcji serca.

Wawrzynek wonny vs. wilczełyko

Lecz zaraz ... przecież wawrzynka można spotkać wśród roślin ogrodowych! Rzeczywiście najczęściej będzie to wawrzynek wonny. Pamiętajmy jednak o tym, że choć jest on nieco mniej trujący, to ciągle nie jest to roślina bezpieczna - po zjedzeniu odpowiedniej ilości owoców skutki będą te same. Dlatego taka roślina trująca nie jest zalecana do ogrodu, w którym często bawią się dzieci.