Żaba drzewna - co warto wiedzieć?

Rzekotka to bardzo niewielka żaba (do 5 cm długości), która dzięki przylgom na palcach jest w stanie wspinać się nawet po pionowej szybie. Skóra rzekotki na grzebiecie jest lśniąca i bardzo gładka, a na brzuchu pojawiają się chropowatości. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o żabach drzewnych.

Żaba rzekotka - charakterystyka

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że żaba rzekotka jest w stanie zmienić kolor skóry tak samo jak kameleon. Warto wspomnieć jednak o tym, że całkowita zmiana skóry z jasnożółtej do czarnej zajmuje niecałe 20 minut. Rzekotki prowadzą przeważnie nadrzewny tryb życia, dlatego też często nazywane są żabami drzewnymi. Poza okresem godowych często można je spotkać nawet w dość sporej odległości od źródła wody.

Odgłosy gadzie żaby rzekotki i żaby drzewnej

żaba drzewna jest jednym z najgłośniejszych płazów na ziemi. Podczas okresu godowego kumkanie samców można usłyszeć nawet z odległości jednego kilometra. Rzekotki mogą pochwalić się bardzo silnym jadem, dzięki któremu nie są łatwym kąskiem dla drapieżników. Jad obronny zlokalizowany jest oczywiście w gruczołach skórnych. Bardzo charakterystyczne są odgłosy rzekotek. W przeciwieństwie do wielu innych żab, rzekotki nie rechoczą, tylko trajkoczą. Wydawany dźwięk do złudzenia przypomina głośną grzechotkę dziecięcą.