Dlaczego ważki równoskrzydłe są związane ze zbiornikami wodnymi?

Zaskroniec w ogrodzie - jest jadowity?

Zaskroniec zwyczajny to - jak sama nazwa wskazuje - pospolity gatunek węża, którego populacja jest stosunkowo liczna. Z pewnością właśnie dlatego jest on często spotykany przez osoby spędzające wolny czas na łonie przyrody. Warto byłoby zatem wiedzieć, z czym dokładnie mamy do czynienia.

Ugryzienie zaskrońca

Zaskrońce osiągają długość od 1 metra do około 1,5 metra, przy czym zdarzają się też osobniki większe. Z reguły samice są większe od samców. Ich główne pożywienie stanowią głównie ryby i płazy, a także małe gryzonie. Co ważne, są to węże niejadowite - dlatego też ugryzienie zaskrońca nie wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia.

Ugryzienie zasrońca a ugryzienie żmiji

Zaskrońce często są mylone ze żmiją zygzakowatą i przez to często zabijane bez powodu, choć nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Ze względu na brak zębów jadowych zaskrońce muszą stosować inne sposoby obrony, gdy zostaną zaatakowane. Najczęściej po prostu udają martwe oraz wypuszczają ciecz o nieprzyjemnym zapachu, która ma zniechęcić napastnika.

Zaskroniec - występowanie

Zaskrońce występują właściwie w całej Europie (wyjątek stanowią tereny wysunięte najbardziej na północ, jak np. Skandynawia). Ponadto spotkać można je także w północnej Afryce, jak również na północno-zachodnich terenach Azji. Zaskrońce nie są specjalnie wybredne, jeśli chodzi o ukształtowanie terenu. Możemy je spotkać zarówno w górach, jak i na terenach nizinnych. Węże te preferują obszary podmokłe, a zatem okolice jezior czy rzek. Można na nie trafić także nad morzem. Nikogo jednak nie powinien dziwić widok jakim jest zaskroniec w ogrodzie. Wbrew pozorom nie jest to rzadka sytuacja, gdy węże te zapuszczają się w pobliże ludzkich zabudowań. Nie należy przy tym panikować - zaskrońce są nieszkodliwe - wystarczy po prostu pozwolić im spokojnie się oddalić. Zaskrońce to jeden z wielu gatunków bogatej polskiej fauny. Choć często traktowane jako zagrożenie, są nieszkodliwe. Warto pamiętać, że jedynym występującym w Polsce gatunkiem jadowitego węża jest żmija zygzakowata, a pozostałe gatunki węży nie stanowią zagrożenia.