Wawrzynek wilczełyko - mała a zabójcza roślina

Jaszczurka traszka w domu

Trzymanie w domu jaszczurki wiąże się z obowiązkami i odpowiedzialnością. Jaszczurki, jak każde inne zwierzę hodowlane, są wymagające i trzeba im poświęcać czas. Dla początkujących hodowców najodpowiedniejsze będą jaszczurki - agama brodata, gekon. Natomiast dla zaawansowanych - agama górka lub legwan zielony.

Zakup jaszczurki traszki

Zanim zdecydujemy się na zakup jaszczurki, to musimy wygospodarować dla niej odpowiednie miejsce w mieszkaniu. Ilość miejsca jaką będziemy mogli wygospodarować dla przyszłego pupila, będzie zależeć od tego, na jaki gatunek jaszczurki będziemy mogli sobie pozwolić. Na przykład legwan osiąga długość do 150 cm i trzymanie go w małym mieszkaniu będzie niemożliwie. Inne gatunki mimo, że są niewielkich rozmiarów to mogą potrzebować sporej przestrzeni do życia, Do tak wymagających gatunków możemy zaliczyć przede wszystkim warany, kameleony, agamy oraz niektóre gekony.

Traszka w akwarium

Traszka jest gatunkiem jaszczurki, który najwięcej osób się decyduje hodować. jaszczurka traszka jest zwierzęciem łagodnym i spokojnym. Traszki mogą także koegzystować w akwarium z rybami. traszka w akwarium musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Akwarium nie powinno stać na parapecie, ani przy kaloryferze. Akwarium powinno stać w miejscu nie narażonym na dobowe wahania temperatury powietrza. Najlepiej sprawdzą się akwaria niezbyt wysokie (do 25-30 cm), ale za to szerokie (35-40 cm). Akwarium należy także odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ traszki lubią się wspinać i mogą z niego wyskoczyć.

Wyposażenie akwarium dla traszki

Na wysepki najlepiej nadadzą się naturalne kawałki unoszącego się na powierzchni wody drewna lub korka, wystające fragmenty korzeni lub kamieni. Część lądowa powinna zajmować przynajmniej 1/3 część akwarium. Do jej urządzenia nada się piasek, kamień, drewno. W części wodnej powinny pojawić się rośliny, np. moczarka, wywłócznik, rogatek. Wskazana jest także obecność roślin pływających. Optymalna temperatura dla traszek to 18-21°C. Najlepsze dla nich jest również naturalne oświetlenie. Światło sztuczne nie powinno być włączane nie dłużej niż 10-12 godzin na dobę.